Ajankohtaista

Leppoisaa lomailua ja huipputyyppejä

Supergolfin pelimatkoilla on ainutlaatuisen rento meininki. Siksi monet lähtevät matkaan yhä uudestaan ja uudestaan. Ahkerimmat reissaajat pääsevät Kymppikerhoon.

Mukavat pelikaverit ja matkanjohtajat sekä rento lomatunnelma. Nämä kolme asiaa saavat raahelaisen Heli Juusolan lähtemään Supergolfin pelimatkalle kerta toisensa jälkeen. Seuraavan kerran erityisopettajana työskentelevä Heli pakkaa kimpsunsa ja golfkampsunsa toukokuun lopulla ja reissaa Supergolfin tilausbussin mukana Ruotsiin, Södertäljeen. Se on Helille peräti kahdeksas Supergolfin järjestämä pelimatka.


kuva: Heli Portugalin pelimatkalla Cascaisissa 2013

”On niin helppo lähteä, kun kaikki on järjestetty valmiiksi. Minun pitää huolehtia vain siitä, että olen ajoissa paikalla”, Heli sanoo. Helppous onkin ryhmämatkailun suola. Kun matkat, tiiausajat, ruokailut ja muun ohjelman järjestää matkailun ammattilainen, voi itse keskittyä rentoutumaan. Erityisen hyviä muistoja Helillä on Espanjan Jerezistä, joka oli hänen ensimmäinen reissunsa.

”Hyppäsin matkalle tosi vaikeiden työjuttujen jälkeen ollessani vuorotteluvapaalla. Tavoitteeni oli täydellinen irtiotto ja sitä se matka olikin. Mukavat uudet tuttavuudet, opetusta aamuisin pätevien opettajien johdolla, hyvä huone ja kaksi metriä leveä sänky”, Heli kuvailee. Myös hyvä ruoka ja sää ovat jääneet tasoituksella 30 pelaavan Helin mieleen. Ja tietysti loistavat pelikaverit. Jostain syystä Supergolfin matkoille kun tuntuu lähtevän vain hyviä tyyppejä.

”Siitäkin jäi kiva fiilis, ettei kukaan mollannut, vaikka pelaaminen ei niin hääviä ollutkaan”, Heli sanoo. ”Yhdellä reissulla arvottiin pelaajat ja minun joukkueessa oli miespelaaja, jonka tasoitus oli 4. Minusta se oli tosi hienoa, koska kotona en olisi koskaan saanut tällaista tilaisuutta!”

Heli matkustaa usein yksin, vaikka esimerkiksi viime syksyn Viron-matkalle hän sai houkuteltua miniänsä mukaan. Matkoilla hän on tutustunut uusiin ihmisiin. ”Tapasin heti ensimmäisellä reissulla tosi mukavan naisgolfarin. Meistä tuli hyvät ystävät ja olemme pitäneet yhteyttä matkan jälkeen”, Heli sanoo.


Matkat alkoivat Virosta

Leipälajinaan Supergolf myy golfkierroksia golfkentille niin Suomessa kuin ulkomaillakin. Yritys järjesti ensimmäisen ryhmämatkan vuonna 2009.  Bussimatka suuntautui Viroon. Ennen matkaa Supergolfin toimitusjohtaja Jari Koski jännitti, saadaanko sinne osallistujia.

Jari Koski Supergolfin ensimmäisellä ryhmämatkalla 2009
kuva: Jari Koski Supergolfin ensimmäisellä pelimatkalla 2009

“Ajateltiin, että jos ei kukaan lähde, niin mennään sitten omalla porukalla”, Koski sanoo. Pelko oli turha, sillä mukaan ilmoittautui yli 36 pelaajaa. Sen jälkeen Supergolf Viro Tourista on tullut jo käsite, ja loppukesän matka myydään loppuun jo ennen kuin se tulee virallisesti myyntiin.

Supergolf laajensi matkailuun, koska se halusi tarjota suurelle asiakaskunnalleen päiväpelioikeuksien lisäksi myös muita golfiin liittyviä tuotteita. Nyt matkat ovat iso osa yrityksen toimintaa. Tänä vuonna Supergolf järjestää viitisentoista matkaa eri puolille Eurooppaa.

Uusin aluevaltaus on kotimaan matkailu, kun kesäkuussa tehdään Saimaa Tour, jossa pelataan neljänä päivänä neljällä eri kentillä: Kymen Golf, Viipurin Golf, Imatran Golf ja Saimaa Golf. Ryhmä majoittuu uuteen Holiday Club Saimaaseen.
Koski lähtee matkalle mukaan matkanjohtajaksi. Hän laskee toimineensa viiden vuoden aikana matkanjohtajan tehtävissä 25 kertaa.

”Pääosassa on pelaaminen ja rento yhdessäolo. Pyrimme välttämään kaikenlaista pönötystä. Siksi ryhmät hitsautuvat hyvin yhteen”, Koski sanoo. Mutta mitä tykkää Supergolfin matkanjohtajista Heli Juusola -- seitsemän Supergolfmatkan kokemuksella. ”Huipputyyppejä, jotka osaavat pitää yllä mukavaa ja rentoa meininkiä!”


“Kymppikerhoon” pääsy liikutti

Rentoja järjestelyjä ja mukavia matkanjohtajia kehuu myös Kalevi Antamo, 65. Kun yksityisyrittäjä hiljensi pari vuotta sitten työtahtia, hän alkoi matkustaa toden teolla.

Kalevi Antamo liitetty "Kymppikerhoon"
kuva: Kalevi liitettiin Kymppikerhoon Marbellan pelimatkalla 2015

Parissa vuodessa hän on osallistunut kymmenelle Supergolfin pelimatkalle.
Supergolf huomioi Kalevin ja muut kymmenen matkan konkarit jäsenyydellä uudessa, epävirallisessa ”Kymppikerhossa”. Tunnustuksena jäsenyydestä kerholaisille jaettiin keväisellä Espanjan-matkalla pelipaita, jonka selkään on painettu oma nimi ja numero 10. ”Se oli oikein mukava yllätys ja liikuttava hetki”, Kalevi muistelee.

Kalevi on matkustanut Supergolfin matkassa Ruotsiin, Viroon, Portugaliin, Bulgariaan Espanjaan ja Thaimaahan. Ruotsissa, Virossa ja Espanjassa hän on ollut useammin kuin kerran. Monesti matkaseuraksi on lähtenyt Riitta-vaimo.
Reissuilla golf on pääosassa. Kalevi pelaa yleensä myös välipäivinä, jolloin muu ryhmä viettää yleensä vapaata golfista. Pelit jäävät väliin ainoastaan pakon sanelemana. Näin kävi taannoin Thaimaassa, kun Kalevi liukastui portaissa. Kaatumista takia kaksi kylkiluuta meni ja päähän tuli vertavuotava aukko.
”Seuraavana päivänä jouduin huilaamaan, mutta loput kierrokset pelasin kasisatasen buranan ja paikallisten lääkkeiden voimin”, Kalevi sanoo.

Seuraava ryhmämatka on ohjelmassa toukokuussa, kun Kalevi ja Riitta lähtevät mukaan Supergolfin Ruotsin-matkalle -- jo kolmannen kerran. Ruotsi on tuttu maa, sillä hän asui länsinaapurissa parikymmentä vuotta. Ruotsiin jäi pysyvästi perheen vanhin poika, jonka luona pariskunta vierailee usein.

Kalevi ja Riitta
Kalevi ja Riitta Ruotsin pelimatkalla 2013

”Meillä on tapana matkustaa Ruotsiin viikko etukäteen ja liittyä muiden matkalaisten seuraan myöhemmin”, Kalevi sanoo. Loistavien kohteiden ja mukavien matkanjohtajien lisäksi Kalevi nauttii Supergolfin matkoilla yhdessäolossa muiden golfarien kanssa ja uusien ihmisten tapaamisesta. ”Matkat ovat huonollekin pelaajille turvallinen ympäristö. Kukaan ei pullistele, eikä omia pelitaitoja tarvitse kenenkään hävetä.”

Siitäkin Supergolfin ryhmämatkat saavat Kalevilta kiitosta, että vaikka mies kuinka yrittää muistella, hän ei saa mieleensä yhtään matkaa, jossa mukana olisi ollut ns. hankala tyyppi. Päinvastoin. Reissuilla Kalevi on tutustunut useaan pelikaveriin, joiden kanssa kierretään myös kotimaan kenttiä -- tietenkin Supergolfin päiväpelioikeuksilla.


Toiminnanjohtajan takki kääntyi

Nevas Golfin toiminnanjohtaja Henri Nissinen ei pitänyt itseään tyyppinä, joka ikinä lähtisi mukaan golfryhmämatkalle. Ennakkoluulojensa vuoksi hän tuskin olisi sellaiselle lähtenytkään, ellei Jari Koski olisi houkutellut häntä mukaan Supergolfin Viro Tourille vajaa kolme vuotta sitten.

”Jari ei oikeastaan edes kysynyt, vaan sanoi ilmoitusluonteisesti, että on lisännyt minut mukaan”, Henri naurahtaa. Bussimatka Viron eri kentille muutti Henrin käsityksen ryhmämatkailusta. Sen jälkeen hän on ilmoittautunut Viron-matkalle ensimmäisten joukossa, jolloin tiedossa eivät ole olleet edes hinta, tarkka päämäärä tai ajankohta. Se ei Henriä haittaa, sillä hänestä on tärkeämpää se, että saa viettää aikaa mukavien ihmisten kanssa.

”Fiilis matkoilla on ollut aina hyvä. Jari, Tuomas (Taruvuori) ja Juha (Räsänen) pistävät itsensä likoon täysillä ja saavat hyvän tunnelman aikaan. Kaikki tuntevat itsensä tervetulleiksi.” Seiskan händärillä pelaava Henri kertoo, että matkoille osallistuu yllättävän samanhenkistä porukkaa, vaikka ikähaitari voi olla 16:sta 75:een vuotta.

Henri tuulettaa Viro Tourilla

Samanhenkisyyttä kuvaa hänen mukaansa hyvin se, että kaikki vaikuttavat olevan vanhoja tuttuja keskenään jo lähtiessä, vaikka he eivät olisi aikaisemmin tavanneet toisiaan. ”Se jaksaa joka kerta hämmästyttää”, hän sanoo. Myös Henri on saanut ryhmämatkoilta paljon uusia kavereita ja unohtumattomia kokemuksia. Yksi sellainen sattui viime elokuussa Viro Tourin viimeisenä pelipäivänä.

Pelattiin jälkimmäistä yhdeksikköä, kun samassa ryhmässä ollut Marja-Leena Hossi alkoi jostain syystä epäröidä avaustaan tiiauspaikalla. Henri kannusti, että eihän sun tarvitse kuin lyödä pallo tuohon suuntaan ja viittoi kädellään kohti viheriötä ja lippua. Hossi löi, ja pallo meni yhdellä lyönnillä reikään.

Marja-Leena Hossi (oik.) ja muut leidit juhlistamassa holaria
kuva: Marja-Leena Hossi (oik.) ja leidit juhlistamassa holaria

”Kuusi päivää myöhemmin kotikentällä Nevaksessa samassa ryhmässä tehnyt pelaaja teki holarin. Hetkellisesti mietin, että voisikohan tämän kaupallistaa jotenkin”, Henri naurahtaa. Jos siis mielit hole-in-onea, niin kannattaa seurata Supergolfin nettisivuilta, milloin Viro Tourin ilmoittautuminen alkaa ja hakeutua matkalla Henri Nissisen peliseuraan. Hän on nimittäin jälleen tulossa mukaan, vaikka matkan tarkka määränpää ei ole tälläkään kertaa vielä edes tiedossa.

 

Ajankohtaista
Kenttäbongarikisa
Golfmatkat